Čeští dolaroví milionáři by energetickou krizi chtěli řešit zrušením emisních povolenek nebo povolením těžby břidlicového plynu. Naopak zestátnění ČEZ a další výdaje státu, které by mohly podpořit inflaci, nepodporují. Hlavním důvodem vysokých cen energií je podle nich dlouhodobé zanedbávání investic do energetiky. Vyplývá to z průzkumu J&T Banka Wealth Report 2022. Podle průzkumu se postoje k jednotlivým opatřením mezi bohatými a většinou české společností často liší.
Průzkum se zaměřil na řešení energetické krize a jejími dopady z pohledu tuzemských dolarových milionářů. Přes 66 procent z nich vnímá jako řešení krize zrušení emisních povolenek. Ty si musí kupovat velké průmyslové firmy, které produkují skleníkové plyny.
Příjmy z obchodování povolenek jdou státu. Opatření má motivovat podniky ke snižování emisí. V rámci celé společnosti je však v důvěra v řešení prostřednictvím zrušení obchodování s povolenkami nižší, podporovalo by ho asi 47 procent lidí.
Téměř každý druhý movitý Čech (49 procent) by podle průzkumu také podporoval těžbu břidlicového plynu v Evropské unii, a to i za cenu, že se neshoduje s unijním cílem udržitelnosti. Všeobecně jsou pak bohatí i obecná populace pro aktivní řešení problému. Pro to, že by se nemělo dělat nic, je jen devět procent společnosti a 11 procent nejbohatších.
Opačný je pak postoj české společnosti a nejbohatších Čechů na možné zestátnění energetické skupiny ČEZ. Jako řešení krize ho uvádí 66 procent Čechů, mezi nejbohatšími to však podporuje jen 37 procent. Lávička v této souvislosti připomněl, že se objevují úvahy o tom, že by případné znárodnění ČEZ mohlo vést k nižším cenám energií pro domácnosti od státu.